Cocos (Keeling) Adaları - Pasifikteki Gizemli Ada

Bugün sizlere dünya genelinde çok fazla kişi tarafından bilinmeyen, gizli tropik ada cenneti Cocos adalarından bahsedeceğiz.

Batı Avustralya'daki Perth'ten 2.750 km uzaklıkta yer alan Cocos adaları Hint Okyanusu’ndaki Avustralya ve Sri Lanka’nın arasında stratejik olarak konumlanmıştır. En yakın komşuları, 1,000 kilometre uzaklıkta bulunan Christmas Adası’dır. Ayrıca Cocos Adaları, 14 km² lik bir alana ve 26 km'lik bir kıyı şeridine sahiptir.

Peki bu uzak ve küçük takımadalar ne zaman, nasıl ve kim tarafından keşfedildi? İngiliz Kaptan William Keeling ilk olarak Cocos Adalarını 1609’da keşfetti ve haritada işaretledi. Zaten Cocos adalarının diğer adı da Keeling'dir. 1609'da kaptan William Keeling tarafından keşfedilen adalar, bundan dolayı Keeling adaları olarak da bilinir.

1814’te ise İskoç Kaptan John Clunies-Ross bu adaya yerleşti ve daha sonra 1901’de Mauritius, Java ve Avustralya’yı birbirine bağlayan bir telgraf istasyonu inşa edildi.

Gelin bu gizemli adanın biraz tarihine bakalım. Adaya ilk yerleşen kişiler 1. Dünya Savaşından sonra Clunies-Ross ailesidir ve adaya adım attıktan sonra hükmetmeye başlamışlardır. 23 Kasım 1955’te, Cocos Adaları resmen Birleşik Krallık’ın Singapur Kolonisi’nden Avustralya Topluluğu’na devredilmiştir. 1970’lerde Avustralya hükümeti, Clunies-Ross ailesinin adalar üzerindeki feodal tarzı kuralından memnun kalmamış ve aileye adadan ayrılmaları söylenmiştir. 1984'teki oylamayla ise halk kesin olarak Avustralya'ya bağlanmayı tercih etmiştir.

► Videomuzu beğendiyseniz Abone olmayı ve beğen tuşuna basmayı unutmayın :)

► Her gün 1 video yüklediğimiz kanalımızda sizlere her konudan farklı videolar yapmaya çalışıyoruz.. Şaşırtıcı, sıradışı, ilginç, eğlenceli ve bilgilendirici videolar için kanala abone olmayı unutmayın! https://goo.gl/8Yf9Su

► Kaynaklar:
► en.wikipedia.org
► eksisozluk.com
► line.do
► people.howstuffworks.com

Bizleri takipte kalarak yeni videolardan haberdar olabilirsiniz, teşekkürler..

http://www.yameraktan.com/